Nejkrásnější svátky v roce se neodmyslitelně spojují se stromečkem. Zatímco v minulosti byl umělý stromek spíše raritou, v současnosti se k němu kloní milovníci a ochránci přírody stále více. Pokud se však neumíte vzdát živého stromečku a jeho charakteristické vůně, která vnáší kouzlo Vánoc do vašeho domova, máme pro vás skvělé rady, jak mu najít další využití.
Živé stromky se nezískávají z lesa než si lidé myslí
Živé stromky jsou dnes pěstovány na speciálních plantážích. Lépe uděláte, když si stromeček koupíte venku, než uvnitř interiéru. Takový vám totiž vydrží déle a působí vizuálně hezčí. Jehličí dokonale rozvoní váš domov a už během zdobení je o vánoční atmosféru postaráno.
Jak prodloužit životnost živého stromečku?
Pozor si dávejte i na přílišné vytápění místnosti, v níž se stromeček nachází a nejlépe jste udělali, pokud jste si ho nechali venku na balkoně už pár dní před Vánocemi. Živý stromek reaguje na změnu teplot a proto je důležité nevystavovat ho po skončení svátků teplotním šokům. Z teplé místnosti ven je rozdíl několik stupňů, doporučuje se proto mezitím stromeček nechat ve studené místnosti, kde se vůbec netopí.
Pokud se rozhodnete stromek zasadit na zahradě, v domě by neměl být více než deset dní, což je konečná hranice, dokonce se doporučuje tak pět dní. Kam se stromečkem, když nemáte zahradu?
Kam se stromečkem po skončení svátků?
Vyhazování stromečku z balkonu rovně dolů, aby byly ubohé stromky na očích každému sousedovi nebo ukládání před kontejner je v současné vyspělé době tak trochu přežitek. Je to prostě věc, za kterou by se neměl chtít podepsat nikdo z nás a v civilizované společnosti nepřípustné. Co všechno se dá udělat se stromečkem po svátcích?
Prosazení stromečku do zahrady
Jak jsme zmínili výše, stromeček si můžete přesadit do vlastní zahrady a spojovat s určitým symbolem. Důležité je zasadit stromek živý a plný energie, takže by ve vašem bytě neměl být více než 5-10 dní, kdy už opravdu dochází io jehličí.
Sběr stromků ve sběrném dvoře
Některá města pořádají po svátcích pomoc na odvoz použitých viacnočných stromků. Na konkrétních specializovaných místech nebo ve sběrných dvorech se stromky vyberou. Je důležité, aby byl stromek zbaven jakýchkoli ozdob opravdu až do detailu. Pokud se ptáte, co se pak dělá se stromky, tak se kompostují. V některých případech se spalují a vyrábí se z nich elektřina a teplo.
V žádném případě však nenoste strom do lesa. Vystavili byste zvířata možnému nebezpečí, například, kdyby na stromku zůstaly drobné pozůstatky z ozdob a podobně. Stejně to platí i v zoo, kde se zvířata nesmějí krmit takovýmto způsobem.
Vrácení zpět prodejci

Někteří prodejci nabízejí službu vrácení stromečku a nabízejí za něj finanční odměnu. Při koupi živého stromku si tak můžete vybírat z prodejců a všímat si nejen kvalitu stromku, ale tedy i takovou přidanou ekologickou hodnotu. K šetření životního prostředí by měl přistoupit každý jeden z nás i když v podobě maličkostí.
Zrecyklovaného a využití dřeva pro jiné účely
Větvičky z živého stromečku si můžete rozvěsit i po celém bytě a vykouzlit tak atmosféru doslova v každém rohu. Dřevo zase můžete využít na různé dekorace. Interiérem vládne dřevo a dřevěné doplňky. Například z Peňa stromu můžete vyříznout podnosy, z ostatních kousků dřeva můžete vyrobit dekorace od výmyslu světa, které vnesou do vašeho příbytku kus řemesla.
https://atraktivnibydleni.cz/profesionalove-nakupuji-ve-velkoobchodech/
https://casopisstavba.cz/drevena-kuchyne-je-stale-aktualni/
https://homepoint.cz/porovnani-spotrebitelskych-cen-2021-2022-cesko-vs-cesko/