Před rakovinou máme respekt, velký strach, jsme pesimisté. Všechny tyto projevy brání většině žen dát se vyšetřit. V podstatě jde o zbytečné umírání žen převážně s rakovinou prsu. Navzdory osvětě přicházejí k lékaři již ve vyšším stádiu, kdy je léčba složitější a vyhlídky na úspěch prudce klesají.
Rakovina se vyznačuje nekontrolovaným buněčným dělením a schopnosti těchto buněk napadat zdravé tkáně a rozšiřovat se do jiných částí těla, tzv. metastázy. Ke vzniku rakoviny dochází tehdy, když je poškozena DNA. Nekontrolované dělení může vést buď k nádoru nezhoubnému (benigní) nebo zhoubnému (maligní). Benigní tumory nemají schopnost metastázovat a nerozšiřují se do jiných částí těla a nejsou proto životu nebezpečné.

Jak vlastně vzniká?
Když hledáme příčinu, nejčastější reakcí lidí je, že za ni může genetika. Pokud se v rodině rakovina již objevila, dříve či později propukne iu potomků, říkají laici. Mnozí proto propadají panice, ačkoli jsou zcela zdraví a riziko onemocnění je minimální. Zdravě se stravují, nekouří, vedou spokojený život.
K rizikovým faktorům zvyšujícím rakovinu patří údajně přijímání velkého množství tuků, alkoholu a kouření. Roli ve vyšším výskytu onemocnění hraje i obezita. Při rakovině prsu se diskutuje o vlivu antikoncepce a dlouhodobé hormonální léčbě. Celý „vtip“ spočívá v tom, že pacient musí přijít k lékaři včas. Ženy, jejichž nádor byl odhalen v začátcích a ještě se nezačal šířit, mají zhruba 80% šanci na vyléčení.
Abychom ji nedostali …
Ženy by si měli udržovat především normální tělesnou hmotnost. Samozřejmě, že to neplatí pro těhotné. Nadváha je spojena se zvýšením rizika karcinomu prsu a děložní sliznice. Vede také k výskytu dalších civilizačních chorob jako je cukrovka.
Zvyšte obsah vlákniny ve stravě. Vláknina zvyšuje rychlost průchodu stravy trávicí trubicí, brání tak působení škodlivých látek v našem organismu a působí jako prevence před rakovinou tlustého střeva. Věnujte se alespoň třikrát týdně 30-minutové pohybu. Ať už je to běh, posilovna, jízda na kole.
Pohyb pomáhá udržovat tělesnou hmotnost a kondici. První těhotenství a porod plánujte před 30. rokem života. Těhotenství a porod před třicítkou významně snižuje riziko vzniku rakoviny prsu. Prsní žlázy dozrají až s prvním kojením, kritická je doba, po kterou je nezralá žláza vystavena působení hormonů (období od první menstruace po první porod).
https://branabydleni.cz/6-tipu-jak-skladovat-brambory-aby-vydrzely-co-nejdele-cerstve/
https://bydleniareality.cz/nadstandardni-bydleni-se-brzy-zacne-kolaudovat/
https://1home.cz/jak-si-vytvorit-zelenou-stenu-v-koupelne/